Jedinečné výstavy umění, ale i méně navštěvovaná místa v Berlíně a okolí.
- BRANCUSI v Neue Nationalgalerie
- SYMFONIE BAREV – PAUL SIGNAC a NEOIMPRESIONISMUS v Museu Barberini v Postupimi
- Flughafen TEMPELHOF
- Mahnmal Gleis 17 a AlliertenMuseum
- BEELITZ Sanatorium (urbex)
- Plavba lodí po SPRÉVĚ
Foto: Ladislav Martynek – Sanatorium Beelitz

Foto: Dagmar Halamíčková – Berliner Kulturforum (vlevo Neue Nationalgalerie, arch. Mies van der Rohe)
Pátek 31. 7.
7:00 odjezd z Prahy (parkoviště na magistrále naproti staré budově hlavního nádraží).
První zastávka bude při vjezdu do Berlína na letišti TEMPELHOF, kolem kterého vždy jen projíždíme. Jedno z nejstarších letišť (provoz od roku 1923) bylo v období nacistické éry přestavěno – co se týče plochy a délky (1,2 km) – na největší budovu na světě.
Po druhé světové válce bylo klíčovým místem Berlínského vzdušného mostu (1948–1949). Po dobu 11 měsíců zde každou minutu přistávalo letadlo se vším potřebným pro přežití více než 2 milionů Západoberlíñanů ve městě, které bylo Sověty kompletně izolováno.
Dnes slouží jako volnočasový areál. Náš berlínský průvodce vás seznámí se zajímavou historií tohoto místa.

Foto: Ladislav Martynek – Flughafen Tempelhof
Poté se přemístíme na orientální tržiště ve čtvrti Neukölln s pestrou nabídkou tureckých specialit, kde si uděláme přestávku na občerstvení.
Cestou do hotelu na rozhraní východního a západního Berlína projedeme např. kolem pozůstatku Berlínské zdi East Side Gallery a přes náměstí Alexanderplatz.
Večer volno – v blízkém okolí hotelu na nábřeží Sprévy Schiffbauerdamm se nachází řada dobrých restaurací.
Sobota 1. 8.
Během dopolední okružní plavby lodí po Sprévě a berlínských kanálech mimo jiné uvidíte:
Reichstagsgebäude/sídlo někdejšího Říšského sněmu – Hauptbahnhof – Haus d. Kulturen d. Welt – Schloss Bellevue – Berliner Dom – Schloß Charlottenburg – Regierungsviertel – Museumsinsel – Nikolaiviertel – Westhafen.

Odpoledne navštívíme výstavu jednoho z nejvýznamnějších sochařů 20. století a průkopníka abstraktního sochařství Constantina BRANCUSIHO v Neue Nationalgalerie. Není to jen první výstava tohoto umělce rumunského původu v Německu po 50 letech, ale jedná se o doposud nejobsáhlejší přehled jeho mnohostranné tvorby: 150 sochařských děl, fotografií, kreseb, filmů a archivních materiálů z pařížského Centre Pompidou a dalších soukromých i veřejných sbírek. Při hledání uměleckého ideálu střídal různé materiály a povrchy, specifické podstavce, využíval světlo, pohyb, fotografie a film pro jejich umístění na scéně. Je zde k vidění i částečná rekonstrukce jeho slavného pařížského ateliéru.
V Neue Nationalgalerie je také ještě k vidění i dlouhodobá zápůjčka „100 děl pro Berlín“ Gerharda RICHTERA.
Výstava „Ruin und Rausch. Berlin 1910 – 1930“ je výběrem ze sbírky klasické moderny Neue Nationalgalerie doplněná zápůjčkou z Kunstmuseum Stuttgart. Představuje Berlín jako město protikladů, jeho lesk a bídu zároveň – na jedné straně tzv. zlatá 20. léta („Goldene Zwanziger“), kdy Berlín byl jedním z nejvýznamnějších center světové moderny, a na druhé straně traumata první světové války, bída a nezaměstnanost. Berlín se stal kosmopolitní metropolí označovanou jako „Babylon Berlin“. Pestrost doby se odráží v rozdílných uměleckých stylech jako je expresionismus a nová věcnost.
Expozice „Umění mezi politikou a společností 1945 – 2000“ představuje umělecká díla z Východního i Západního Německa, západní Evropy i USA (Marina Abramovič, Joseph Beuys, Francis Bacon, Rebecca Horn, Valie Export, Pippilotti Rist, Andy Warhol a další).
Už jste někdy viděli sochu vytvořenou z mlhy? Pozoruhodnou a neustále se proměňující mlhovou instalaci vytvořila ve venkovní sochařské zahradě Neue Nationalgalerie japonská umělkyně Fujiko Nakaya. Dochází tak k zajímavé interakci s ikonickou architekturou Miese van der Rohe z r. 1968.
https://www.smb.museum/museen-einrichtungen/neue-nationalgalerie/ausstellungen/aktuell/
Ve zbývajícím odpoledni volný program – možnost návštěvy některého z dalších muzeí berlínského Kulturního Fóra, např. Obrazárny (Gemäldegalerie, umění 13. – 18. st.) nebo Umělecko-průmyslového muzea. Nedaleko se nachází také Postupimské náměstí (Potsdamer Platz), budova bývalého Říšského sněmu (Reichstag), Braniborská brána (Brandenburger Tor) a ulice Pod lipami (Unter den Linden).
Neděle 2. 8.
Cestou do Postupimi projedeme Západním Berlínem (Tiergarten park a hlavní třída Kurfürstendamm) a zastavíme se nejdříve u památníku Mahnmal Gleis 17 na nádraží Grunewald připomínajícího 10.000 Židů, kteří byli odtud v letech 1941 – 1942 deportováni do koncentračních táborů.
Druhou zastávkou bude AlliiertenMuseum (Spojenecké muzeum), které dokumentuje roli USA, Velké Británie a Francie v Německu a Západním Berlíně od roku 1945 do roku 1994 a jejich přínos k berlínské svobodě. Prohlídkou exponátů o Berlínském vzdušném mostě navážeme na předchozí návštěvu letiště Tempelhof. Seznámíme se s každodenním životem ve spojeneckých posádkách a studenou válkou včetně restaurovaného segmentu špionážního tunelu. Venku jsou vystaveny historické letouny a vozidla. Návštěva muzea je zdarma.
Museum Barberini v Postupimi: výstava „SYMFONIE BAREV – PAUL SIGNAC a NEOIMPRESIONISMUS“. Retrospektivní výstava hlavního představitele neoimpresionismu a spolu s Georgem Seuratem jednoho z tvůrců pointilismu. Asi 30 děl Paula Signaca bude na výstavě představeno v dialogu s obrazy dalších umělců: Lucie Cousturier, Henri-Edmond Cross, Curt Herrmann, Maximilien Luce, Camille Pissarro, Théo van Rysselberghe, Jeanne Selmersheim-Desgrange, Georges Seurat, Jan Toorop a další. Výstavu pořádá Museum Barberini ve spolupráci s Kunsthal Rotterdam (zápůjčky z Van Gogh Museum Amsterdam, Art Institute of Chicago, National Gallery of Ireland v Dublinu, Musée d´Orsay Paris a dalších národních i mezinárodních
sbírek). https://www.museum-barberini.de/en/ausstellungen/
Doporučujeme i stálou expozici – Plattnerovu sbírku impresionistů, postimpresionistů a
fauvistů, která zahrnuje i největší evropskou sbírku děl Clauda Moneta mimo Paříž.

Paul Signac: Přístav při západu slunce (Saint-Tropez), Hasso Plattner Collection (foto D.H.)
Poslední zastávkou bude bývalé Sanatorium BEELITZ jižně od Postupimi, jeden z největších opuštěných nemocničních komplexů v Evropě. Areál byl založen v roce 1898 jako moderní sanatorium pro léčbu tuberkulózy, která řádila v Berlíně v období industrializace. Během 2. světové války sloužilo sanatorium německé armádě a po druhé světové válce byl celý areál až do r. 1994 využíván jako největší sovětská nemocnice ležící mimo Sovětský svaz. Od té doby areál chátrá a stal se tzv. urbexem, který je od r. 2015 zpřístupněn pro turisty. Příroda, historie a architektura zde vytvářejí magický „Gesamtkunstwerk“. Projdeme 300 m dlouhou stezku nad korunami stromů, pod kterými jsou ukryty ruiny bývalých léčebných pavilonů, a podíváme se i do interiéru některých z nich.
Nejpozději v 17:30 odjezd do Prahy. Příjezd do Prahy cca 22:30.
Cena zahrnuje:
- 2 x nocleh se snídaní v hotelu**** v centru Berlína
- autobusovou dopravu
- plavbu lodí po Sprévě a berlínských kanálech
- berlínského česky mluvícího průvodce – historika umění
- asistenci zástupce SALVE tour
- exkurzi do bývalého Sanatoria Beelitz
- osobní audio-systém (sluchátka)
- zákonné pojištění cest. kanceláře pro případ úpadku
Cena nezahrnuje:
- Příplatek za jednolůžkový pokoj: 2.500 Kč
- vstupy (cca 50 EUR)
- stravování kromě snídaní
- cestovní pojištění včetně pojištění storna

Foto: Ladislav Martynek – Sanatorium Beelitz

